Zapraszamy Was na Sąsiedzki Sylwester na Skwerze online!
Rok 2020 jest wyjątkowy, tak samo jak tegoroczna edycja Sąsiedzkiego Sylwestra na Skwerze. Nowa normalność, której często towarzyszy chaos informacyjny oraz sylwestrowe restrykcje przyczyniły się do nietypowej formy naszego łazarskiego wydarzenia.
W tym roku zamiast wychodzić na ulicę spotkajmy się online i wspólnie spędźmy czas, podczas przygotowanej przez nas transmisji koncertu jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny rapu – Peji!
Nie zabraknie również rzeźb, które zostały stworzone przez Łukasza Trusewicza wspólnie z mieszkańcami Łazarza: Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi oraz Eko Pener.
Kilka słów o rzeźbach:
W tym roku stworzone instalacje nawiązują do sytuacji i problemów z jakimi mierzy się ludzkość w dobie pandemii i nie tylko. Są to kwestie, które istnieją w dyskursie społecznym, jednak dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać ich wagę.
Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi nawiązuje do teorii spiskowych, które aktualnie stają się coraz popularniejsze, a przez przypisaną mu funkcję kolektora nakrętek, będzie ukazywał problem zanieczyszczeń plastikiem wód Ziemi.
Eko Pener to postać, która również stanie się kolektorem nakrętek, mająca skłaniać ludzi do refleksji o środowisku i dbaniu o nie. Nazwa wskazująca na eko penerstwo ma symbolizować przemianę myślenia o segregacji, która w obecnych czasach wychodzi poza margines i staje się codziennym przyzwyczajeniem.
Ażurowe instalacje zostaną podpalone na Skwerze Eki z Małeki, miejscu które od lat zrzesza mieszkańców Łazarza. Jest to symbol, że problemy z którymi aktualnie mierzy się społeczeństwo, nie dotyczą tylko wybranych grup, ale wszystkich mieszkańców naszej planety.
Dochód z zebranych nakrętek zostanie przeznaczony na wybrany cel charytatywny.
Wkrótce zdradzimy Wam szczegóły wydarzenia, stay tuned!
Organizatorzy: Fundacja Otwarta Strefa Kultury
Partnerzy: Pix House, Inkubator Kultury Pireus, Pracownia Łazarska
Dofinansowano ze środków Miasta Poznania i Rady Osiedla św. Łazarz