Sąsiedzki Sylwester na Skwerze Eki z Małeki na Poznanskim Łazarzu to projekt, którego realizacja wynika z rewitalizacyjnych działań prowadzonych przez Fundację Otwarta Strefa Kultury i jej partnerów. Odbywa się cyklicznie od 2015 roku. Skwer na dolnym Łazarzu jest miejscem, które przez lata było zapomniane i pozbawione tak potrzebnej mieszkańcom przestrzeni do spotkań i wspólnych działań na rzecz naszej dzielnicy. Między innymi dzięki naszej aktywności i organizowanym w tym miejscu od 2015 roku zabawom sylwestrowym, skwer stał się obszarem zadbanym, bezpiecznym, w którym przez cały rok odbywają się wydarzenia takie jak: warsztaty kulturalne i artystyczne upamiętniające m.in. wydarzenia Poznańskiego Czerwca’56, Parking Day, konsultacje społeczne.

Krótka Historia Skweru Eki z Małeki

Skwer EKi z Małeki powstał w wyniku zainicjowanej przez Otwartą Strefę Kultury wraz z miejskimi aktywistami partycypacyjnej formie tworzenia wspólnej przestrzeni miejskiej. W 2015 roku miejsce to było zarośniętym kolczastymi krzakami miejskim nieużytkiem. Przez lata okolice skweru cieszyły się wśród części mieszkańców Poznania niechlubną opinią miejsca niebezpiecznego, przede wszystkim z racji corocznych zamieszek między „lokalsami”, a policją jakie odbywały się tu w sylwestrową noc, nierzadko kończące się aresztowaniami. Sytuacja powoli zaczęła ulegać zmianie między innymi w rezultacie działań prowadzonych przez Inicjatywę Otwarta Strefa Kultury z wieloma zaangażowanymi mieszkańcami Łazarza, partnerami, przedstawicielami Miasta i Rady Osiedla, w wyniku których Skwer został partycypacyjnie odnowiony i zaczęły być na nim prowadzone działania kulturalne, edukacyjne i animacyjne skierowane i współtworzone przez mieszkańców.

 

W 2018 roku Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego , Łukaszewicza i Granicznej oficjalnie zyskał nową nazwę Skweru Eki z Małeki. Nazwa skweru nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jaka używana była zwłaszcza w latach 50’tych XX wieku, kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ‘56.

Sąsiedzki Sylwester na Skwerze

Sąsiedzki Sylwester to główne wydarzenie odbywające się na Skwerze już od 2015 roku, którego punktem kulminacyjnym jest podpalenie o północy rzeźb lub scenografii, nawiązujące do lokalnego zwyczaju palenia mebli. W obsługę wydarzenia zaangażowani są okoliczni mieszkańcy, a rzeźby przygotowywane są w ramach otwartych warsztatów.

 

Rzeźby tworzone na potrzeby Sąsiedzkiego Sylwestra wykonywane są partycypacyjnie przez artystę rzeźbiarza Łukasza Trusewicza oraz osoby mieszkające na Łazarzu. W przeciągu ostatnich lat na Skwerze zapłonęły na przykład: Totem, Krzesło Niemiłości czy Rzeźba Psy Psom. Po spłonięciu rzeźby trafiają w różne zakątki Łazarza, a nawet Poznania, gdzie stają się integralną częścią otoczenia.

 

Wydarzeniu towarzyszą grill, w którego organizacje zaangażowani są okoliczni mieszkańcy Skweru oraz koncerty. W ostatnich latach podczas sylwestrowej nocy wystąpili m. in. Dj Decks czy Dj Soina i donGURALesko.