Rok 2020 jest wyjątkowy, tak samo jak Sąsiedzki Sylwester na Skwerze online. Nowa normalność, której często towarzyszy chaos informacyjny oraz sylwestrowe restrykcje przyczyniły się do nietypowej formy naszego łazarskiego wydarzenia. Spróbujmy więc poczuć klimat Sąsiedzkiego Sylwestra nie wychodząc z domu.

 

Zapraszamy na transmisję koncertu jednego z najpopularniejszych Poznańskich raperów w Polsce –  Rychu Peja live act!

Nie zabrakło również rzeźb przygotowanych przez Łukasza Trusewicza, które symbolicznie nawiązują do Łazarskiej tradycji palenia mebli. W tym roku pojawiły się dwie instalacje, które odnoszą się do sytuacji i problemów z jakimi mierzy się ludzkość w dobie pandemii i nie tylko. Są to kwestie, które istnieją w dyskursie społecznym, jednak dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać ich wagę.

 

Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi nawiązuje do teorii spiskowych, które aktualnie stają się coraz popularniejsze, a przez przypisaną mu funkcję kolektora nakrętek, będzie ukazywał problem zanieczyszczeń plastikiem wód Ziemi.

 

Eko Pener to postać, która również stanie się kolektorem nakrętek, mająca skłaniać ludzi do refleksji o środowisku i dbaniu o nie. Nazwa wskazująca na eko penerstwo ma symbolizować przemianę myślenia o segregacji, która w obecnych czasach wychodzi poza margines i staje się codziennym przyzwyczajeniem.

 

Ażurowe instalacje zostaną podpalone na Skwerze Eki z Małeki, miejscu które od lat zrzesza mieszkańców Łazarza. Jest to symbol, że problemy z którymi aktualnie mierzy się społeczeństwo, nie dotyczą tylko wybranych grup, ale wszystkich mieszkańców naszej planety.

 

Po spłonięciu rzeźby staną się kolektorami nakrętek z których dochód zostanie przeznaczony na wybrany cel charytatywny.

Organizatorzy: Fundacja Otwarta Strefa Kultury
Partnerzy: Pix House, Inkubator Kultury Pireus, Pracownia Łazarska

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania i Rady Osiedla św. Łazarz