18 czerwca 2019 roku na Skwerze Eki z Małeki odbyło się spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 połączone z uroczystym odsłonięciem rzeźby społecznej Krawatto.

Sąsiedzki piknik z muzyką z lat ‘50 był okazją do wysłuchania historii o realiach minionych czasów opowiedzianych przez zaproszonych gości – uczestników wydarzeń czerwca ‘56. Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały między innymi:

 

  • Pani Aleksandra Banasiak – była uczestniczka wydarzeń Czerwca ’56. Pielęgniarka, która jako pierwsza w czasie trwającej strzelaniny wyszła na ulicę opatrywać poszkodowanych.
  • Pani Eugenia Kulas – wdowa po Januszu Kulasie, łazarskim bohaterze Czerwca ’56.

 

W ramach koncepcji opracowanej i wykonanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza na Skwerze Eki z Małeki na poznańskim Łazarzu stanęła interaktywna instalacja w kształcie krawata. Rzeźba została zaprojektowana tak aby zachęcać odbiorcę do interakcji z obiektem sztuki niezależnie od wieku. Przy użyciu smartfona można wykonać zdjęcie rzeźby, a później oznaczyć je korzystając ze znajdujących się na instalacji hasztagów. Ślad upamiętniający wydarzenia czerwca ‘56 na długo pozostanie w cyberprzestrzeni.

 

Nazwa artystycznego obiektu wywodzi się z bikiniarskiego slangu, w którym krawat nazywano krawatto. W latach 50-tych XX wieku krawat był wyróżnikiem subkultury bikiniarzy. Noszone krawaty były kolorowe, często ręcznie malowane i wykonane z jedwabiu. Widniejące na nich elementy najczęściej nawiązywały do ówczesnej subkultury. Pin-up girls i palmy stanowiły wyraz buntu i manifestowały niezależność. Panujący w PRLu spleen bikiniarze przysłaniali tęczą swoich krawatów.

 

Rzeźba stanęła na poznańskim Łazarzu w szczególnym miejscu jakim jest  Skwer Eki z Małeki. Wielu uczestników Czerwca ’56 wywodziło się z subkultury bikiniarzy, której poznańskim odpowiednikiem byli tzw. Ecy. Na Łazarzu wciąż żywa jest pamięć o lokalnych ekach, w tym Małece z dolnego Łazarza, z którą związany był m.in. Janusz Kulas, jeden z głównych bohaterów Czerwca ‘56. 28 czerwca 1956 roku Janusz Kulas stanął w pierwszym szeregu pokojowej demonstracji niosąc transparent Żądamy chleba, a za nim ruszyli inni pracownicy Przedsiębiorstwa Transportowego Budownictwa Miejskiego. Był niezłomnym uczestnikiem procesu dziesięciu i ofiarą prześladowań.

 

Czerwcowy piknik towarzyszący spotkaniu z uczestnikami wydarzeń i świadków czerwca 1956 oraz odsłonięcie instalacji artystycznej Krawatto było okazją aby bliżej poznać historię łazarskich  bikiniarzy i w szczególny sposób uczcić pamięć o wydarzeniach czerwca ‘56.

 

 

Autor koncepcji rzeźby / wykonanie: Łukasz Trusewicz / lukasztrusewicz.com

Sponsorzy: Miasto Poznań,TECHNIArt, Cukiernia Angielka, Cafe Przymiarka

Partner: Wirtualny Łazarz

 

*Dofinansowano ze środków Miasta Poznania.