Kazimierz Nowak to podróżnik, który w latach 30tych XX wieku, przebył Afrykę za pomocą różnych środków transportu tj. na rowerze, wielbłądzie, konno, czółnem oraz pieszo. Ta podróż z północy na południe kontynentu i z powrotem zajęła mu ponad trzy lata. Po powrocie mieszkał na poznańskim Łazarzu, niestety niecały rok później zmarł w wyniku wycieńczenia organizmu trudami wyprawy. Z tego powodu nie wystarczyło mu czasu, aby ukończyć książkę, dokumentując swój wyczyn. Jednak zapis przygód i przemyśleń znamy z listów publikowanych w prasie podczas trwania jego podróży.

Nowak był prekursorem nowego myślenia o Afryce, opisywał z szacunkiem zwyczaje jej mieszkańców oraz przewidział jej wielkie przebudzenie, które odbyło się prawie 30 lat po jego śmierci. Znacznie wyprzedzał swoją epokę, samemu żyjąc w apogeum kolonializmu i tryumfu białej supremacji, dostrzegał niesprawiedliwość i irracjonalność tego stanu rzeczy. Bezlitosny wyzysk, zbrodnie oraz rabunkowa gospodarka kolonialnych imperiów, odbywała się pod płaszczykiem „cywilizowania dzikich”. Cywilizowanie oznaczało w rzeczywistości demoralizację i rozbijanie tradycyjnych struktur społecznych, powodowało pauperyzację całych narodów, ze skutkami takiej polityki wiele państw afrykańskich zmaga się do dziś.

W historii Kazimierza Nowaka niezwykle istotny jest jego wyczyn, pokonanie ogromnych odległości w trudnych warunkach, zmaganie się ze swoimi słabościami, chorobami, przeciwnościami losu i bardzo skromnymi środkami na podróż. To wyjątkowa postać, jednak przez wiele lat całkowicie zapomniana i z tego powodu to szczególnie warta upamiętnienia w sposób nietypowy, otwarty i oddolny.

Dlatego wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy ideę interaktywnej rzeźby, która angażuje element historycznej infrastruktury Łazarza, zabytkową gazową lampę przy ulicy Małeckiego.

Rzeźba składa się ze stacjonarnego roweru zamontowanego w sąsiedztwie latarni, który w trakcie pedałowania za pomocą dynama generuje prąd sprawiający, iż umieszczona w latarni żarówka świeci. Do rzeźby udało się zamontować także licznik przebytego dystansu, ponieważ chcemy symbolicznie pokonać 40000 kilometrów, tyle ile w przybliżeniu pokonał Nowak, przemierzając Afrykę.

Pedałując, każdy może naładować telefon- rzeźba ma wbudowaną ładowarkę.

Pomnik powstał dzięki wsparciu firmy Trainer i Wydziału Kultury UMP