Już 6.10 w sobotę o godzinie: 16:00  zapraszamy wszystkich mieszkańców Łazarza i Poznania na odsłonięcie Otwartego Pomnika Kazimierza Nowaka, który stanie przy ul. Małeckiego 36.

 

Idea rowerowego pomnika powstała niemal dwa lata temu, z okazji upamiętnienia 120 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci mieszkającego na Łazarzu podróżnika, w ramach wspólnych działań osób skupionych wokół inicjatywy Włącz Łazarz – Otwartej Strefy Kultury.

 

Artystyczna koncepcja pomnika opracowana została przez Łukasza Trusewicza, projekty wykonał Łukasz Lisowski, prototypowy rower wyprodukował sponsor firma Trainer SIłownie Zewnętrzne.

 

Kim był Kazimierz Nowak? To mieszkający na Łazarzu w początkach XX wieku obieżyświat, który pod koniec listopada 1936 roku zakończył przeszło 40tys. kilometrową rowerową podróż przez Afrykę stając się tym samym jednym z najważniejszych polskich podróżników.

Kazimierz Nowak pozostawił po sobie świadectwo szacunku dla innych kultur i uchwycił coś co łączy nas wszystkich niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy.  Był prekursorem odkrywania prawdziwego bogactwa afrykańskich krajów leżącego w ich dziedzictwie i kulturze.

 

Już od 6 października mieszkańcy Poznania będą mieli okazję wspólnymi siłami przebyć podobny dystans, a przy okazji podładować telefon  poprzez łącze USB. Jadąc na rowerze będzie można także rozświetlić zabytkową latarnię przy ulicy Małeckiego, która pamięta jeszcze łazarskie ścieżki podróżnika.

 

Odsłonięcie rzeźby to okazja do spotkania i upamiętnienia swojej wiedzy o podróżniku, w ramach wydarzeń towarzyszących postać Nowaka przedstawi Łukasz WIerzbicki, redaktor i autor książek o Kazimierzu Nowaku.

 

Zapraszamy wszystkich do wspólnej podróży !

 

Program odsłonięcia:

16.00 – Małeckiego 36

  • odsłonięcie rzeźby przy ulicy Małeckiego
  • improwizowany koncert – Aleks Tomczak

17.00 – Inkubator Kultury Pireus

  • Wykład Łukasza WIerzbickiego o Kazimierzu Nowaku
  • Otwarte spotkanie dla wszystkich uczestników wydarzenia.

 

Link do filmiku promującego Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka

Link do wydarzenia na Facebooku

 

Organizacja: Fundacja Otwarta Strefa Kultury, Inkubator Kultury – Pireus :

Koncepcja artystyczna: Łukasz Trusewicz / lukasztrusewicz.com

Koncepcja techniczna : Łukasz Lisowski

Sponsorzy: Siłownie Zewnętrzne Trainer, IGP Powder Coatings

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania.

#poznańwspiera